Oyuncu Kulaklıkları Çeşitleri ve Fiyatları

Oyun, kurgusu ve grafiği gereğiyle ses olmadan anlamsızlaşır. Oyun oynarken gerçekçi bir deneyim yaşamak için sesin grafik ile aynı zamanda oyuncuya aktarılması gerekir. Bu aktarımın gerçekleşmesi ise ancak ve ancak oyuncular için özel olarak tasarlanan oyuncu kulaklıkları ile mümkündür.

Oyuncu Kulaklıkları

Daha çok online oyunlar oynarken grup halinde hareket edilmeli ve takımın her üyesinin yapılacak hamlelerden anlık olarak haberdar olması gerekir. Bunun için de oyun içindeki sesleri ve uyarıları takip etmek, oyuncuların olmazsa olmazıdır.

Aniden yükselen ve azalan sesler, patlamalar, tuzaklar, dikkat edilmesi gereken uyarılar ve takımın kendi içindeki strateji yönetimi gibi birçok şey sizi oyunun içine daha da çok çekse de etrafınız çok büyük ihtimal ile bu durumdan hoşnut değildir. Oyuncu kulaklığı kullanmanın en büyük sebeplerinden biri de oyun oynarken çevrenizi rahatsız etmemektir. Oyun kulaklığı oyununun olmazsa olmaz ekipmanlarından biri olmanın yanı sıra etrafınızdaki dikkat dağıtıcıları engellemenizi yardımcı olarak doğru zamanda doğru hamleler yapmanızı sağlar.

Oyuncu kulaklığı üreten hemen hemen her markanın farklı müşteriler taleplerini karşılayacak kadar geniş oyuncu kulaklığı portföyü bulunur. Seçeneklerin bu kadar fazla olmasının getirdiği en büyük avantaj hiç şüphesiz ki fiyat ve performans açısından kendinize en uygun oyuncu kulaklığını seçmenin oldukça kolay olmasıdır.

Oyuncu Kulaklığının Farkı Nedir?

Bir oyuncu için standart bir müzik kulaklığı, bir oyuncu kulaklığı kadar kullanışlı olmaz. Bu kulaklıkların fiizki özelliklerine bakacak olursak göze ilk çarpan şey dahili ya da takılıp çıkartılabilen bir mikrofona sahip olmasıdır. Dahili mikrofonun kullanıcıya sağladığı en büyük artı uzaktaki harici bir mikrofonla yaşanabilecek koordinasyon ve hassasiyet eksikliğinin önüne geçebilmesidir.

Oyuncu kulaklıkları müzik dinleme, video ya da film izleme gibi oyun dışı kullanımlarınızda da rahat bir şekilde kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Diğer kulaklıklar ile kıyaslandığında bu kulaklığın bir diğer artısı oyuncunun konforunu arttıracak kulak ve baş destekleridir. Oyun oynama uzun süreler alan, hatta online oyun oynanıyor ise saatlerce kesintisiz bağlantı gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle kulaklığın konforu son derece önemlidir ve kulağa tam oturması, başı sıkmayacak şekilde ayarlanabilmesi, kaliteli ve dayanıklı malzemeden üretilmiş olması da oyun kulaklıklarında aranan özelliklerden olmalıdır. Standart kulaklıkların aksine oyun kulaklıklarının neredeyse tamamından bu özelliklerin neredeyse tamamını bulmak mümkündür.

Oyun kulaklıklarının bir başka artısı ise oyuncunun konforunu sağlayacak kulak ve baş destekleridir. Oyun oynamak diğer aktivitelere göre nispeten uzun; özellikle online oyunlar için kesintisiz bir süreçtir. Bu sebepledir ki kulaklığın; kulaklara tam oturması, başı sıkmayacak şekilde ayarlanabilir, dayanıklı malzemeden yapılmış ve uzun süreli kullanımlarda kişiye rahatsızlık vermeyecek şekilde üretilmiş olması gerekir. Oyun kulaklıkları da standart kulaklıkların aksine böylesi özelliklerin neredeyse tamamını bulundurur.

Oyuncu Kulaklığı Seçimi

Oyun kulaklığı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kulaklık girişidir. Kablolu ve kablosuz kulaklıklar 3.5mm standart uçlu (müzik çalan her türlü bir cihaz ile kullanılabilir) ve USB uçlu olmak üzere iki farklı şekilde üretilir. Her iki model oyun oynamak için uygun olsa da standart kulaklığa sahip olan kullanıcılar sadece oyun oynamak için USB uçlu kulaklıkları tercih eder. Kulaklık girişi tercihi sizin ürünü kullanış şekliniz ile ilgilidir. Amacınız bir kulaklık ile oyun oynamanın yanı sıra müzik dinlemek, telefon görüşmesi gibi şeyler yapmak ise diğer ekipmanlarınıza da uyabilen 3.5mm standart uçlu olanı tercih etmelisiniz.

Kulaklık ve ses kalitesi her zaman daha ön plandadır ve bu mikrofonun önemi bazı durumlarda geri plana atar. Eğer aradığınız şey sabit mikrofonlu bir oyuncu kulaklığı ise mikrofonun ayarlanabilir ve kullanım sırasında rahatsızlık vermeyecek bir mesafede olmasına dikkat edilmesi gerekir. Mikrofonsuz kulaklıklarda ise harici bir mikrofon ile bu ayarlamayı kendiniz yapabilirsiniz.

Kullanım süresi oldukça uzun olan oyun kulaklıklarının, son derece hafif, dayanıklı malzemeden üretilmiş, baş ve kulağa tam oturan bir tasarıma sahip olmasının oyun kalitesini ve verimini arttıracağı unutulmamalıdır. Desibela.com'da tercihinize uygun kulak üstü, kulak içi veya kanal içi olabilen oyuncu kulaklarına, farklı marka ve fiyat seçenekleri ile bulabilirsiniz.