FİLTRELE


KATEGORİDE ÇOK SATANLAR


Kulak İçi Kulaklık Çeşitleri ve Fiyatları

İnsan kulağı gibi oldukça çeşitliliğe sahip bir değişken karşısında kulaklıklar, sesi hatasız ve minimum kayıpla iletme görevini üstlenmektedir. Kulak içi kulaklıklar, gelişen teknoloji sayesinde bu görevi maksimum performans ve gereksinime göre değişiklik gösteren fiyatlarla sunmaktadır.

Kulak İçi Kulaklık Nedir?

Temel olarak bir kulaklığın sesi doğru iletme görevi, hem içsel hem de dışsal faktörlerin bir bütünüdür. Bu görev, sesin kayıpsız iletimi kadar dış dünyada oluşan seslerin de minimuma indirilmesi yolu ile sağlanabilir. Dış seslere karşı izolasyonda geleneksel kulak üstü kulaklıklara göre kulak içi kulaklıklar daha iyi bir yalıtım sağlayarak müzik dinlemeyi daha keyifli hale getirmektedir. Ses kaynağı, kulağın derinlerinde olması sayesinde kullanıcıya minimum kayıpla işitme imkânı verirken, ekstra silikon kullanılmasından dolayı dışarı ses vermemekte, dışarıdan da ses almamaktadır. Böylelikle çevreden rahatsız olmadan ve çevreyi rahatsız etmeden tüm sesler yakalanabilmekte, kaliteli bir duyum sağlanabilmektedir.

Kompakt tasarımı sayesinde outdoor kullanımda kolaylık sağlayan kulak içi kulaklıklar, beraberinde gelen tıkaçlardan en uygunu seçilerek tam yalıtımı sağlamakta ve kulak yapısına uygun biçimde kişiselleştirilmiş bir duyum yaşatmaktadır. Dış gürültüyü bastırmak için sesin fazla açılmasına gerek kalmaması sayesinde tüm frekansları daha temiz ve optimal duymak bu şekilde mümkün olur.

Klasik kulaklıklarla uzun süreli müzik dinledikten sonra hem kulak içinde oluşan zonklama hissi, hem de kulak çeperlerinde oluşan sızlama gibi olumsuzluklar, kulak içi kulaklıklarda yerini konforlu ve kaliteli müzik zevkine bırakır.

Kulak İçi Kulaklık Özellikleri

İlk bakışta küçültülmüş ve kulağın içine taşınmış bir kulaklık olarak bilinmesine karşın kulak içi kulaklıklar beraberinde pek çok yeni teknolojiyi de getirir. Kulaklıkta sesi üreten kaynak yani 'sürücü' temel farklılıkları yaratan birimdir. Seramik, alaşım ya da plastik sürücüler farklı bass, mid ve tiz frekanslarında farklı tepkiler vermektedir. Genel olarak bass duyumunda daha iyi yalıtım sağlaması nedeni ile bir adım önde olan kulak içi kulaklıklar fiyat/performans göstergesinde ilerledikçe daha nitelikli bir mid frekans duyumu ve distort edilmemiş tizlerin duyumuna olanak tanımaktadır.

Tekil sürücülü kulaklıklarda yukarıda bahsedilen genellemenin yanında, sürücünün dinamik olması sesin çıkış anından önce sürücüde bir kez daha işlenmesine yol açar ve duyum kalitesini arttırır. Öte yandan çoklu sürücülü kulaklıklar ise her frekansı ayrı sürücülerde işler ve ayrı kanallarla kulağa aktarır. Referans kalitesi olarak tanımlanan bu duyum çoğunlukla müziği profesyonel bir iş olarak edinmiş kişiler tarafından sahnede veya stüdyoda tercih edilmektedir. Referans kulaklıkların haricinde tekil sürücülü kulaklıklar günlük kullanımda Hi-Fi kalitesini yakalamayı amaçlayan kullanıcılara yönelik çözümler sunar.

Sürücünün yanı sıra duyumu doğrudan etkileyen bir diğer etmen ise yalıtımda kullanılan tıkaçların üretildiği malzemedir. Silikon tıkaçlar kulakta optimal yalıtımı ve konforu bir arada sunarken köpük (foam) tıkaçlar daha çok tam yalıtım sağlamaya yönelik geliştirilmiş ürünlerdir. Günlük kullanımda kulaklığın hareketsiz kalması çok mümkün olmadığından genellikle silikon modeller tercih edilir. Ayrıca spor yapanlara ya da hareketli yaşayanlara özel tasarlanan kancalı kulaklıklar kulaklığın hareketini minimuma indirir.

Noise cancelling yani gürültü önleme özelliği sayesinde dilediğiniz anda dışarıdan gelen sesleri tamamen yok ederek kulaklığınızdaki sese, müziğe odaklanabilirsiniz.

Kulak içi kulaklık tercihinde değinilmesi gereken başka bir husus da özellikle gün boyu kulaklığı yanında taşıyan ve kullananları doğrudan ilgilendiren bağlantı özellikleridir. Mikrofonlu kulaklıklar sayesinde telefondan müzik dinlerken gelen aramaların kulaklık üzerindeki tuşlar yolu ile yanıtlanması ve dâhili mikrofon ile telefon görüşmesi yapılmasına olanak tanıması bazı modelleri ön plana çıkartır.

Ayrıca akıllı telefonlarınıza, kolayca indirebileceğiniz uygulamalar sayesinde kulaklığınıza hiç dokunmadan dilediğiniz gibi ses açma kapama, şarkı değiştirme, telefon ile görüşme gibi birçok şeyi kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

Bang&Olufsen, JBL, Bose, Focal, Jabra, Denon gibi birçok dünyaca ünlü markanın kulak içi kulaklık modelleri arasında seçiminizi yapın. Oldukça farklı renk ve desene sahip kulaklıklar ile tarzını yansıtmanız da oldukça kolay…