Tripod Nedir?

Tripod, kamera, fotoğraf makinesi ya da akıllı telefon gibi cihazları sabitlemek, yükseltip alçaltmak gibi hareketleri sağlamak için kullanılan bir ekipmandır. Fotoğraf veya video çekerken farkına varmasak da elimiz hafif de olsa titrer ve bu da görüntüde bazı bozulmalara neden olur. Bu sorunu çözmenin en başarılı ve kesin yolu tripod kullanmaktır.
 

Tripod Kullanımı Ne İşe Yarar?

Günümüzde üretilen kameralarda ve fotoğraf makinelerinde titreşim sorununu en aza indirmek için görüntü sabitleme özelliği yani IS-Image Stabilization özelliği bulunur. Tripodsuz kullanımlarda bu özellik çok fazla işe yaramaz. Özellikle ışığın az olduğu yerlerde ya da gece çekimlerinde enstantane hızı düşer. Perdenin kapanma süresinin uzaması, gece çekimlerinde tripod kullanma zorunluluğunu getirir. Bununla birlikte video çekimlerinde de kusursuz geçişleri elde etmek için tripod kullanımı gereklidir.
 

Hangi Boy Tripodlar Var?

Tripod çeşitlerini boyut olarak büyük, orta ve mini olarak gruplandırabiliriz. Büyük boy tripod modelleri daha çok, objektif ağırlığı ve gövde ağırlığı fazla olan profesyonel kameralar için kullanılır. Orta boy tripod modelleri de yine DSLR kameralar için uygun olabilen modellerdir. Mini tripod modelleri ise aksiyon kamerası, akıllı telefon ya da dijital fotoğraf makinesi gibi daha küçük cihazları sabitlemek için idealdir. Aksiyon kamera tripod çeşitlerinden bazıları aynı zamanda telefon tripodu olarak da kullanılabilmektedir. Telefon tripodu daha küçük ve her an yanınızda taşıyabileceğiniz kadar küçük modeller olmaktadır. Telefon için tripo arayışındaysanız ShiftCam Tripod modellerini inceleyebilirsiniz. Ahtapot tripod modelleri daha çok zeminin düz olmadığı alanlarda kullanılır. Bu tip tripodların her bir ayağı bükülerek şekil verilebilir. Ağaç dalı, eğimli bir kaya gibi yerlerde kullanımı oldukça basittir.
 

Tripod Fiyatları?

Tripod fiyatları ürünün markasına, modeline ve kullanım özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Tüm tripod çeşitlerini en uygun fiyat, taksit avantajı ve aynı gün ücretsiz kargo fırsatı ile Desibela’dan satın alabilirsiniz.