Yeni fotoğraf kültürü için bir tanıtım planı

 

Instax mini 8'in başarısına rağmen instax pazarlama ekibi hâlâ bir şeylerin eksik olduğunu hissediyordu. Artık instax'ın gerçek değerinin akıllı telefonları ve sosyal ağları içerisinde barındıran yeni küresel fotoğrafçılık ekosisteminde insanların kendilerini çok boyutlu bir şekilde ifade etmesine yardımcı olmakta yattığını anlamışlardı. Bulundukları konumda ise instax gereğinden fazla bir moda aksesuarı hâline gelmiş ancak yeteri kadar bir iletişim aracı olamamıştı. Bunun yanında ürünün geçici bir moda çılgınlığı olarak görülme ve çabucak unutulma tehlikesi de vardı.

Bir sonraki girişim instax kullanıcı tabanını büyük oranda genişletmekti. Bir sonraki ürün şık olmasına karşın klasik bir tasarıma ve çok çeşitli fotoğraf modlarına sahip instax mini 90 NEO CLASSIC'ti. Bu yetişkin erkeklerin ve kadınların kullanmaya can atacakları bir fotoğraf makinesiydi. Ekip ayrıca yeni kullanıcıların sadece instax'ın sunabileceği fotoğraf keyfini aynı derecede sürdüklerinden emin olmak istiyordu. Ürünün kendisinden ziyade instax'ı kullanmanın cazibesine odaklı yeni bir küresel tanıtım stratejisi oluşturdular. Reklamlar hayatın çeşitli anlarında şipşak fotoğraftan nasıl keyif alınacağını, daha farklı baskılar elde etmek için aksesuarların nasıl kullanılacağını ve genel olarak instax ile hayatın nasıl daha keyifli ve ilginç bir hâle getirilebileceğini gösteriyordu.

Bu strateji son derece başarılı oldu. 2013 yılında piyasaya sürülen instax mini 90 NEO CLASSIC orta yaşlı insanlar arasında markanın kullanıcı tabanını genişletti. Instax yelpazesi bir bütün olarak da yavaş yavaş daha önce hiç Fujifilm ürün stoğu yapmamış perakende satış noktalarında bile bulunabilir hâle gelerek bir yaşam biçimi değiştirici olarak ün kazandı.