Kulak Üstü Kulaklık Nedir?

Kulak üstü kulaklıklar , telefon, tablet ya da bilgisayardan müzik dinlemek, film izlemek gibi aktiviteler için sıklıkla kullanılan bir kulaklık çeşididir. Kulak üstü kulaklık çeşitleri, özellikleri bakımından incelendiğinde bir kullanıcının, kulaklığa dair tüm beklentisini karşılayabilecek kadar fazla özellik çeşidi ile karşımıza çıkar. Kullanım özelliği gereği kulağı özel kulak yastıkları ile saran bu kulaklık modelinde dışarıdan gelen sesler en aza indirilir. Pasif gürültü önleme denen bu özellik sayesinde; kulaklık ile müzik dinlerken, film izlerken çevredeki seslerden daha az etkilenirsiniz. Ancak özellikle belirtmemiz gerekir ki bu durum kulaklık pedinin malzemesi, markası, büyüklüğü gibi faktörlere göre değişkenlik gösterir.
 

En Kaliteli Kulaküstü Kulaklıklar Hangileri?

Kulak üstü kulaklıklar bağlantı türü olarak en basit tabiri ile kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılır. Kablolu kulaküstü kulaklık modelleri ses akışının gerçekleştiği telefon, tablet vs. gibi bir cihaza kablo ile bağlanır ve sesin akışı, kulaklığa bu şekilde iletilir. Bazı kulak üstü kulaklıklarda bu kablo sabit olarak tasarlanırken bazı modellerde kablo, çıkartılıp takılabilir özelliktedir. Bu modellerde zamanla, kablonun bozulması, eskimesi ya da aşınması gibi sorunlar meydana geldiğinde sadece kablo değişimi ile kulaklığın kullanım ömrü uzatılabilir. Kulağın üzerine oturtularak kullanılan bu modellerde aranan özelliklerden bir diğeri de katlanabilme ve hafiflik özelliğidir. Katlanabilir kulak üstü kulaklıklar taşıma kolaylığı sağlayarak daha konforlu bir kullanım sağlar. Bir kulaklığın hafifliği de hem kullanım hem de taşıma sırasında büyük avantaj sunar. Kablosuz kulak üstü kulaklık modelleri ise cihazlara bluetooth bağlantısını kullanarak bağlanır. Bluetooth teknolojisi ile kullanılan bluetooth kulaküstü kulaklık çeşitleri belli bir mesafeye kadar cihazdan uzaklaşmanıza imkan tanır. Bu sayede telefonunuzu, tabletinizi her an yanınızda taşımak zorunda da kalmazsınız. Kulaküstü kulaklık modellerinin hemen hemen hepsinin üzerinde kontrol düğmeleri yer alır. Bu düğmeler; ses seviyesini kontrol etmenizi, müzik dinlerken telefona gelen çağrıyı yanıtlamanızı ya da sonlandırmanızı sağlar. Birçok modelle yer alan akıllı asistan erişimi özelliği de yine günlük yaşantınızı çok daha kolay hale getirmeye yardımcı olur. Bazı modellerde ise aktif gürültü önleme bulunur. Bu özelliğe sahip olan kulaklıklarda, dışarıdan gelen ses özel bir teknoloji ile yok edilir ve kullanıcıya sadece duymak istediği yani dinlediği sesin keyfini çıkartmak kalır. Noise cancelling özellikli kulak üstü kulaklıklar, özellikle daha fazla odaklanma gerektiren filmlerde ya da üzerinde yoğunlaşmanız gereken bir oyun oynarken işinizi oldukça kolaylaştıran bir teknolojidir. JBL, Bowers & Wilkins, Bose ve Philips gibi yüzlerce markanın en iyi kulak üstü kulakları Desibela ile bir tık uzağınızda.
 

Kulak Üstü Kulaklık Fiyatları Ne Kadar?

Kulak üstü kulaklığının tanımını yapmadan önce kısaca kulaklık nedir sorusu için bir açıklama yapmak gerekir. Kulaklık en kısa ve en net tabiri ile içinde sürücü (driver) denen mini hoparlörlerin olduğu elektronik bir cihazdır. Kulaklığın içinde kullanılan driver aynı zamanda o kulaklığın bas, mid ve tiz sesleri hangi güçte üreteceği ile de doğrudan alakalıdır. Kulak üstü kulaklık ise yine içinde bir sürücü ve diğer ekipmanların yer aldığı ancak kullanım biçimi olarak kulağın üzerine takılan bir kulaklık modelini ifade eder. Günümüzdeki kulaklıkların neredeyse tamamında mikrofon özelliği vardır. Mikrofonlu kulaküstü kulaklık da diğer modellerdeki gibi kulaklıkla telefon görüşmesi, online konuşma gibi imkanları mümkün hale getirir.
 
Kulak Üstü Kulaklık Fiyatları
Kulaküstü kulaklık fiyatları, yukarıda saydığımız özelliklere göre farklılıklar gösterir. Bir kulaklığın fiyatı belirlenirken markası, ANC özelliği, bağlantı özelliği gibi birden çok faktöre bakılır. Bir kulaklığın fiyatının yüksekliği o kulaklığı her zaman en iyi kulaküstü kulaklık yapmaz. En ucuz kulaküstü kulaklık da en pahalı kulaküstü kulaklık da farklı kullanıcılar için en doğru ürün olabilmektedir. Bu nedenle bir kulaklık satın almadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerin başında kulaklığı tüm detayları ile incelemek gelmelidir. Desibela.com’da yer alan kulak üstü kulaklıklar, ilgili markaların Türkiye distribütörleri tarafından 2 yıl garantilidir. Tüm kulak üstü kulaklık modellerini en uygun fiyat, taksit avantajı ve aynı gün ücretsiz kargo fırsatı ile Desibela’dan satın alabilirsiniz.

Aynı zamanda kulak içi kulaklık model seçeneklerimize de göz atabilirsiniz.