KATEGORİNİN EN ÇOK SATAN 10 ÜRÜNÜ


HTML İçerik

 

Pikap Nedir?

Pikap, plak üzerine kaydedilen ses kayıtlarını çalmak ve ses sinyallerini elektriksel sinyallere dönüştürmek amacıyla kullanılan bir cihazdır. 

Günümüzde, dijital medya oldukça yaygın kullanılmasına rağmen pikabın yeri birçok kullanıcı için ayrıdır. Bu da son yıllarda pikap modellerinin yeniden popüler olmasının en önemli nedenlerinin başında gelir.

 

Pikap Nasıl Çalışır?

Pikap, manyetik bir iğne ile çalışır. Pikap iğnesi, plağın üzerindeki çizgi şeklindeki oluklardan geçen titreşimleri algılar ve bu titreşimleri bir elektromıknatıs aracılığıyla elektrik sinyallerine dönüştürür. Bu şekilde, ses dalgaları elektriksel sinyallere çevrilir. Elde edilen elektriksel sinyaller, pikaptaki bir amplifikatör tarafından güçlendirilir. Bu amplifikatör, zayıf elektrik sinyallerini daha güçlü hale getirir, böylece ses hoparlörlerden daha iyi duyulabilir.

Pikabın sorunsuz çalışabilmesi için düz bir zeminde kullanılması gerekir. Bu nedenle de ayaklı pikap modelleri arasından tercih yapabileceğiniz gibi pikabınız için uygun bir sehpa satın alabilir ya da evinizde plak çalar için uygun bir alan açabilirsiniz.

Pikaplar, birkaç yıl öncesine kadar plak çalmak için kullanılırdı ancak son yıllarda üretilen pikap modellerinin birçoğu bluetooth bağlantısı sayesinde akıllı telefon, bilgisayar gibi bluetooth kaynaklı cihazlardan da ses çalabilir hale geldi.  Bu da bir bluetooth pikap modelinin birden fazla kaynaktan ses çalabilmesini sağladı. 

Klasik ve eski pikaplar, genellikle dahili bir hoparlöre sahip değildir. Bu eski modellerde, plaktan gelen sesi duymak için harici bir hoparlör gereklidir. Hoparlörlü pikap modelleri tıpkı bluetoothlu modellerde olduğu gibi artık sıklıkla üretilmektedir. Hatta şarjlı pikap modellerinin neredeyse tamamı bir dahili hoparlöre ve bluetooth bağlantısına da sahiptir. Tüm bu özellikler pikapları daha kullanışlı hale getirir.

 

Pikap Fiyatları Nasıldır?

Pikap fiyatları markadan modele göre değişiklik gösterir. Başlangıç seviyesindeki pikap modelleri genellikle daha uygun fiyatlıdır. Pikabın kalitesi ve özelliği arttıkça fiyatı da artış gösterir. 

Örneğin; ahşap pikap ve çantalı pikap arasında sadece taşınabilirlik farkı değil aynı zamanda fiyat farkı da vardır.

Pikap fiyatları ayrıca tasarım ve bağlantı özellikleri, malzeme kalitesi, dahili hoparlör içermesi gibi ek faktörlere bağlı olarak değişebilir. Kullanıcının ihtiyaçları, bütçesi ve ses kalitesine olan talepleri, satın alınacak pikap modelini seçmede belirleyici rol oynar.

Desibela.com’da yer alan pikaplar, ilgili markaların Türkiye distribütörleri tarafından 2 yıl garantilidir. Pikap modellerini en uygun fiyat, taksit avantajı ve aynı gün ücretsiz kargo fırsatı ile Desibela’dan satın alabilirsiniz.