Soundbar Fiyatları ve Markaları


Soundbar Nedir? Ne İşe Yarar?

Soundbar , en kısa ve en basit tanımı ile harici bir hoparlördür. İnce uzun bir yapıya sahip olan soundbar modellerin içinde birden fazla hoparlör yer alır. Soundbarları, dahili subwoofer desteği olan ve olmayan modeller olarak iki ana gruba ayırabiliriz. Subwoofer sound bar hoparlöründen ayrı bir hoparlör sistemidir. Subwoofer da aslında bir hoparlördür ancak klasik hoparlörlerden farklı olarak bas sesleri duyulmasında daha iyi performans sunar. Ses çıkış seviyesinin ayarlanıp ayarlanmadığı subwooferlar, aktif ve pasif olarak kendi içinde ayrılır. Subwoofer soundbar modellerinin içinde kullanılan sub hoparlörler, aktif ya da pasif olabilmektedir. Sound bar ile yüksek sesli müzik dinlemek isteyen kullanıcıların, aktif subwoofer soundbar modelleri arasından tercih yapmaları daha doğru bir tercih olacaktır.
 

Hangi Soundbar Daha İyi?

Soundbar tavsiyesi kullanıcının ihtiyacına göre değişir. Örneğin, sound bar hoparlörü ile yüksek sesli müzik dinlemek isteyen bir kullanıcının ihtiyacını dahili aktif subwoofer modelleri daha iyi karşılar. Yer sıkıntısı olan kullanıcılar için de tek parça soundbar modelleri daha uygun olacaktır. En iyi soundbar kullanıcının ihtiyacına göre değişmekle birlikte soundbar markası da ürünün kalitesi etkiler. Bu durum bütçenizle da doğrudan alakalıdır. Yine soundbar kullanımı yani kullanım şekli bazı kullanıcılar için önem taşıyan noktalardan biridir. Bazı soundbarlar hem televizyon ünitesi üzerine yerleştirilerek kullanılırken bazı modellerin duvara asılabilme özelliği vardır. Ancak bazı modellerde duvara asılabilme seçeneği olmaz ve bu durum kullanıcıyı zor durumda bırakabilir. Soundbar kanal sayısı da oldukça önemli ve kesinlikle atlanmaması gereken bir detaydır. Soundbar içinde kaç hoparlör var ise o kadar kanal var demektir. 2.1, 5.1, 7.1 gibi farklı çeşitleri bulunan sound barlar için kanal sayısı arttıkça ses kalitesi ve gerçeklik deneyimi de artar diye bir çıkarım yapabilmemiz mümkündür. Her sayının yanında bulunan ‘1’ rakamı da soundbarın içindeki subwoofer hoparlörünü ifade eder. Örneğin 7.1 soundbar dahili bir subwoofera sahip olan ve çevreleyici ses de denen surround ses sunan bir üründür. surround sound bar izlediğiniz filmi, dinlediğiniz müziği ya da oynadığınız oyunu daha gerçekçi hale getirir.
 

Wireless Soundbar Çeşitleri Neler?

Soundbar modelleri ses kaynağına bağlantı şekline göre kablolu ya da kablosuz olarak ikiye ayrılır. Kablolu sound bar modelleri ses kaynağına doğrudan bir kablo ile bağlıdır. Bağlantı için ise çoğunlukla HDMI bağlantısı kullanılır. Bu modeller, kablosuz modellere göre daha uygun fiyatlı olmasına rağmen kabloların neden olduğu görüntü pek de hoş bir görüntü oluşturmaz. Ayrıca ses kaynağı ile hoparlör arasındaki mesafeyi siz değil kabloların uzunluğu belirler. Kablosuz soundbar ise ses kaynağına wireless ya da bluetooth bağlantısını kullanarak bağlanır. Kablosuz bağlantının izin verdiği çekim mesafesinin uzunluğuna göre soundbarınızı dilediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Kabloların vermiş olduğu kötü görüntü de bu tip soundbarlarda yaşanmaz. Bunların yanı sıra birçok sound bar modeli birden çok cihazla eşleşebilir. Wireless soundbar modellerini, bluetooth soundbar modellerinden ayıran en büyük farklardan biri çekim menzilinin uzunluğudur. Bluetooth özelliği olmayan bir bilgisayar, telefon gibi cihazlar da wireless sound bar modelleri ile kusursuz biçimde bağlantı kurabilir.
 

Kablolu Soundbar mı? Kablosuz Soundbar mı?

Soundbarın kablolu ya da kablosuz olmasının avantajlarını ve dezavantajlarını yukarı detaylıca anlattık. Her ürün, her model hatta her marka farklı kullanıcı beğenisine hitap eden ürünler geliştirebilir. Bununla birlikte bütçeniz de seçeceğiniz üründe aradığınız özellikleri arttırabilir ya da tam tersi kısıtlayabilir.

Ürünün dahili ya da harici subwooferının olup olmaması, kanal sayısı bağlantı şekli gibi özellikler fiyatların belirlenmesinde de önemli role sahiptir. Bundan dolayı en iyi soundbar için aslında bütçe açısından sizi çok zorlamayan, sound bar için ayırdığınız yere uygun bir model olup sizi yer sıkıntısına sokmayan ve tabii ki de bir soundbardan beklentinizi karşılayan modelleri belirlemeniz önemlidir. Desibela.com’da yer alan dünyaca ünlü markaların soundbar modelleri, ilgili markaların Türkiye distribütörleri tarafından 2 yıl garantilidir. Tüm kablolu ve kablosuz sound bar çeşitlerini en uygun fiyat, taksit avantajı ve aynı gün ücretsiz kargo fırsatı ile Desibela’dan satın alabilirsiniz. Bununla birlikte bluetooth kulaklık gibi çeşitli teknoloji ürününe markamızdan ulaşabilirsiniz.

 


Ürün Grupları