EN ÇOK SATAN PİKAPLAR


Pikap Ne Demek?

Pikap son yılların en gözde kullanıcı elektroniği ürünleri arasında yer alır. Özellikle yeni teknolojiyle buluşan kulak üstü kulaklık modeli gibi çeşitli kulaklık bağlantısı bulunan tasarımlar son zamanların gözdesi haline geliyor. Plakçalar ile müzik dinlemek, müzik meraklılarının en sevdiği şeylerden biridir. Pikaplara artan ilginin bu denli fazla olmasının temel nedenlerinden biri CD ve MP3 gibi müzik formatlarında sesin sıkıştırılmasından dolayı yaşanan ses kayıplarıdır. Plak çalar çeşitleri , analog bir sistemle çalışır ve plaktan çalan müziklerde ise bir sıkıştırma söz konusu olmadığı için seste bozulma gibi seviyesi yok denecek kadar azdır. Pikaptan plak dinlemenin zevki çok eskilere dayanır. Öyle ki; pikabın teknolojisi tarihsel olarak ele alındığında, bir kayıt üzerinden müzik dinlemeyi mümkün hale getiren ilk teknolojidir. Bu teknoloji elektriğin bulunması ve ses yükselticilerin (amplifikatör) de hayatımıza girmesi ile birlikte kısa sürede birçok eve girmiştir. Henüz kasetlerin bile olmadığı bir dönemin simgesi olan pikaplar, şimdilerde karşımıza yepyeni özelliklerle çıkıyor. Bazı pikaplar bluetooth, USB, CD ve kaset gibi kaynaklardan müzik çalma gibi özellikleri ile karşımıza çıkarak tüm teknolojiyi bize tek bir üründe sunuyor. Hatta bazı pikaplar, plaktaki ses kaydını dijitale çevirebiliyor. Böylece bilgisayar, flaş bellek gibi cihazlardan da plaktaki sesi dinlememizi sağlayarak çağının çok daha üstünde teknoloji ile hayranlık uyandırıyor.
 

En İyi Pikap Hangi Marka?

En iyi pikap markaları farklı özelliklere sahip modelleri ile ön plana çıkar. Her plakçalar markası, farklı modelleri kullanıcının beğenisine sunar. Kullanıcının bir pikaptan beklentisi, bütçesi gibi değişken konular her zaman vardır. Bu nedenle X pikap markası Y pikap markasından daha iyidir demek doğru bir tutum değildir. Desibela’da yer alan pikapları, markasına ve diğer özelliklerine göre filtreleyerek kendiniz için en uygun marka ve modeli kolaylıkla bulabilirsiniz. En iyi pikap markaları arasından onlarca çeşide Desibela ayrıcalığıyla ulaşabilirsiniz.
 

Pikap Nasıl Çalışır?

Pikaplar çalışma prensipleri gereği yarı otomatik ve tam otomatik olarak ikiye ayrılır. Yarı otomatik pikap modellerinde, pikap iğnesi plak çalmaya başlarken ve biterken manuel olarak hareket ettirilir. Tam otomatik pikap modellerinde ise bu işlem siz, plağı tablaya yerleştirdikten sonra otomatik olarak gerçekleşir ve plak bittiğinde iğne plağın üzerinden otomatik olarak kalkar. Pikabın orijinalinde hoparlör bulunmaz. Ancak plak dinlemeye yeni bir hobi olarak başlayanlar için hoparlörlü plak çalar modelleri daha kolay kullanım sağlar. Plakçalarından daha profesyonel bir iş bekleyen ve bu işle uzun süredir iç içe olan kullanıcılar ise tercihlerini daha çok hoparlörsüz pikap yönünde kullanırlar. Retro ruhunu bünyesinde daha fazla barındıran bu modeller ile plak dinlemek için bir hoparlöre ihtiyaç vardır. Bu tipte üretilen pikaplar için 60’lı ve 70’li yıllardaki pikapların yeniden tasarlanmış ve aslına sadık kalınarak günümüze uyarlanmış hali demek de yanlış olmaz.  Hoparlörsüz pikaplar ile müzik dinlemek için harici bir hoparlöre sahip olmanız gerekir. Hoparlörsüz pikap satın almadan önce bu özelliğin bilinmesi önemlidir. Hoparlörlü pikaplar ise ek bir ek donanıma gerek kalmadan hemen kullanabileceğiniz bir modeldir. Aynı zamanda hafif ve taşınabilir olması da kullanım kolaylığı sağlar. Çağımızın en önemli teknolojileri arasında yer alan bluetooth, yeni pikap modellerinde de karşımıza çıkan bir özelliktir. Bluetooth pikaplar sayesinde telefon, tablet ya da bluetooth özelliği olan herhangi bir cihazdan çalınan sesi, pikaptan dinlemek mümkün hale gelir. Bluetooth özelliği her pikapta bulunmaz. Her plak çalar modelinde karşımıza çıkmayan bir diğer özellik de pitch kontrol özelliğidir. Pitch kontrol pikap modellerinde, plak çalarken dönüş hızını azaltmak ve arttırmak mümkündür. Bu özellik daha çok DJ’lerin kullandığı bir özelliktir.  Pikap modellerini görünümlerine göre de retro ve modern olarak ayırmak mümkündür. Üstün modellerin yanı sıra plak çalar fiyatları da Desibela'nın avantajlarıyla buluşuyor, keşfetmek için acele edin!
 
En Ucuz Pikaplar Hangileri?
Pikapların özellikleri her modelde aynı değildir. Bazı modeller sadece plak çalabilirken bazı modellerde bluetooth, kaset, CD çalma gibi özellikler de bulunur. Bu özellikler arttıkça pikap fiyatları da değişkenlik gösterir. Her pikapta hoparlör bulunmaz ve çalan sesi duymak için pikabın bir ses yükselticiye bağlanması gerekir. Bazı pikaplar ise kendiliğinden hoparlörlüdür ve sadece plağı ya da diğer kayıtları oynatmanız, sesi duymanız için yeterlidir. Hoparlörlü pikap ve hoparlörsüz pikap arasında da belli bir ölçü de fiyat farklılıkları görülebilmektedir. Hoparlörlü pikap fiyatları, harici hoparlör gerektiren diğer modellere göre bazen daha düşük olabilmekte ve böylece herkes kendi bütçesine göre bu nostaljiyi evine taşıyabilmektedir. Pikap fiyatlarını belirleyen tek şey bunlar değildir. Pikabın en önemli parçalarından biri olan pikap iğnesi de cihazın fiyatını doğrudan etkiler. Bu iğne, plaktan sesi doğrudan etkileyen asıl ekipmandır ve çok dikkatli bir kullanım ister. Pikabın otomatik ya da yarı otomatik olması, pitch kontrol gibi özelliklere sahip olması da yine fiyatların belirlenmesinde önemli rol oynar. Desibela.com’da yer alan pikap modelleri, ilgili markaların Türkiye distribütörü tarafından 2 yıl garantilidir. Tüm pikap çeşitlerini en uygun fiyat, taksit avantajı ve aynı gün ücretsiz kargo fırsatı ile Desibela’dan satın alabilirsiniz. Plak çalar fiyatları kapsamında büyük avantajlar için rotanızı Desibela'ya çevirebilirsiniz. Bununla birlikte kulaklık modellerimize de göz atabilirsiniz.