Bluetooth Kulaklık Kaç Saat Şarj Edilir?

  •  17.06.2021
  •  

Bluetooth Kulaklık Kaç Saat Şarj Edilir?

Bluetooth kulaklıklar, son dönemlerin en popüler ürünleri arasında yer alıyor. Uzun şarj süreleri ve kablosuz seçenekleriyle kullanımda pratiklik sunan kablosuz kulaklıklar, satın alındıktan sonra doğru bir şekilde şarj edilirse, uzun süre performans kaybı yaşanmadan kullanılabiliyor. Zira modellerdeki fiyat farklılıkların temel etkenlerinden birisi şarj süresi ve buna bağlı özellikleridir. Kendi bataryalarının yanı sıra saklandıkları kutulardan şarj olabilen kablosuz kulaklıklarda bu kutunun şarj kapasitesi ve şarj süresi kullanımı doğrudan etkiler. Sürekli olarak şarj ihtiyacı duyulmak istenmiyorsa, mutlaka batarya kapasiteleri yüksek olan modellerden yana tercih yapılmalıdır.
 

Bluetooth Kulaklık Kaç Saat Şarj Edilmelidir?

Kulaklıklar için en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında şarj süresi gelmektedir. Özelikle ilk alındığında üretici firma tarafından cihazın kaç saat boyunca şarjda kalması gerektiği detaylı olarak aktarılır. Bu nedenle mevcut kılavuzdaki bilgiler dikkate alınarak önerilen şarj süresi kadar cihazın şarjda tutulması gerekir. İlk şarj aşamasının ardından ise şarj kutusundaki şarj bitene kadar kablosuz kulakları kutusunda tutarak şarj edebilirsiniz. Bu size modelden modele farklılık gösterse de yaklaşık 4-5 kez kulaklıkların % 100 doluluk oranına ulaşarak kullanılmasına imkan tanır. Şarj konusunda çeşitli LED bildirimler kullanılmaktadır. Bu sayede şarjın dolup dolmadığını ya da şarj işlemenin hala devam edip etmediğini kolayca anlayabilirsiniz. Kutu üzerinden yapılacak şarjlarda hem kutuyu hem de kulaklıkları aynı anda şarj etmemeniz önerilir. Böylece kutunun batarya sağlığını koruyabilirsiniz.

Bluetooth Kulaklıklarda Şarj Süreleri Ne Kadar?

Bluetooth kulaklıklarda şarj süresini belirleyen iki farklı etken vardır. İlki cihazlarda kullanılan batarya kapasitesidir. Kapasite ne kadar yüksekse, şarj süresi o kadar uzun olur. Ancak hızlı şarj gibi destekler varsa, daha kısa sürelerde yüzde 100 oranlarına ulaşılması mümkün olur. Bu nedenle her bir model için şarj süreleri farklılık göstermektedir. Şarj konusunda bir diğer etken ise direk kablo bağlantıyla kulaklıkların şarj edilip edilmediğidir. Bazı modellerde deck olarak da adlandırılan kutu üzerinden şarj desteği sağlanır. Bu nedenle kutudaki şarj ne kadarsa elde edilecek şarj da o derece yüksek olacaktır. Daha uzun kullanım ve hızlı şarj gibi gereksinimlerde, modellerin satın alınmadan önce bu yönde incelenmesi önerilir.

Bluetooth Kulaklık Nereden Alınır?

En popüler bluetooth kulaklık modellerini değerlendirmek ve beklentilerinizi karşılamak istiyorsanız Desibela internet sitesine göz atabilirsiniz. En seçkin örneklerin ve markaların yer aldığı Desibela, sunduğu seçenekler ve fiyatlarıyla oldukça cazip.